Lawenda / Lavender / Lavanda


Lawenda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych roślin kwitnących na świecie. Podziwiana za urocze, malutkie kwiatuszki w niebieskim kolorze i wspaniały aromat. Ich charakterystyczny niebieski kolor zyskał nawet swoją własną nazwę: lawendowy.
Jest ozdobą każdego ogrodu, a zasuszona ozdobą każdego domu. 
 
 
 
Ta śródziemnomorska roślina kojarzy nam się z ogromną plantacją w Prowansji, gdzie kwitnie przez dwa miesiące i niekończące się pola lawendowe można podziwiać przez prawie pół lata. 
 
 
 
Uwielbiam fotografować kwiaty, a lawenda ma w moim sercu szczególne miejsce, tak jak krokusy. Na polskich Mazurach, w Nowe Kawkowo 11A, koło Olsztyna, jest Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego (www.polelawendowe.pl) i tam zawsze się udaję po lawendowe kadry. 
  
 
Nazwa lawenda wywodzi się z łacińskiego słowa lavare, które znaczy myć, czyścić, prać, i odnosi się do oczyszczających i antyseptycznych właściwości tej delikatnej rośliny.
 
 
Jej charakterystyczny, niepowtarzalny, zmysłowy zapach czyni ją niezmiernie popularną w przemyśle perfumiarskim i aromaterapi. I nie tylko! Znalazła swoje miejsce również w kosmetyce, ziołolecznictwie, w sztuce kulinarnej i bartnictwie. Pszczoły nie opuszczają pól lawendowych nawet na chwilę. Ich delikatne buczenie w połączeniu z szumem wiatru są wyjątkową muzyką.
 
 
 

 
Wywodzi się z obszaru śródziemnomorskiego, rośnie od Wysp Kanaryjskich po Indie, także w Chinach i Anglii, a dzięki mrozoodpornej odmianie jest uprawiana również w Polsce.
Jednak największe plantacje lawendy są w Prowansji. Uprawiana tam na masową skalę tworzy bajeczne purpurowe pola aż po horyzont.
 
  
 
 
Istnieje aż 40 odmian lawendy! Tylko jedna jest mrozoodporna i aklimatyzuje się dobrze w krajach z takim klimatem jak Polska.
 
 Czy każde zdjęcie musi być ostre? Chcę zadać kłam twierdzeniu, że zdjęcie musi być ostre, a przynajmniej jakiś element zdjęcia musi być w ostrości. Zdjęcie poniżej, i jeszcze inne na tej stronie są zupełnie nieostre. Czy są brzydkie? Mnie przypominają obrazy lilii wodnych Claude'a Monet, z późnego okresu jego twórczości. To rozmycie czynią je abstrakcyjnymi, ulotnymi. Mają swój urok, uważam. To oczywiście nie oznacza, że zamierzam robić nieostre zdjęcia.
 
 
 
 
 Lawenda była znana już w czasach starożytnych. Była uprawiana przez Rzymian, Greków i Izraelitów głównie w celu aromatyzowania kąpieli i olejków.
W grobowcu Tutenchamona otwartym w 1922r. znaleziono lawendę. Przeleżała tam 3000 lat i nadal można było wyczuć jej zapach.
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.